למרות שאפשר לחשוב על "שיש" כמשהו ששייך בעיקר למטבח, הוא למעשה נמצא במקומות רבים, בבתים פרטיים ובמקומות ציבוריים: במטבח, בחיפוי קירות, פאנלים, משטחי שולחנות ועוד. ה"שיש" המקורי הוא חומר טבעי וגולמי, אך היום, ישנם חומרים רבים אחרים שממלאים את מקומו של השיש, במגוון גדול של צבעים ודוגמאות ואף בעלויות שונות ומוזלות. שניים מהסוגים המוכרים הינם "אבן קיסר" ו"גרניט פורצלן", ובהבדלים בין החומרים הללו יעסוק המאמר הבא.

מהו ההבדל בין אבן קיסר לגרניט פורצלן?

שיש אבן קיסר מיוצר באמצעות חברה מישראל הממוקמת בקיסריה. שיש אבן קיסר הינו שיש מעובד ומיוצר, הלכה למעשה, מהמינרל קוורץ. שיש אבן קיסר נהנה מיתרונות של קלות יתרה בייצור שלו ובעיצובים השונים של השיש, מה שמאפשר גם מחירים נוחים יותר לצרכן. עם זאת, שיש אבן קיסר רגיש לחום גבוה ונהנה מעמידות פחותה ביחס לגרניט הפורצלן.

גרניט פורצלן מיוצר מקרמיקה, חרס, ועובר תהליך של גריסת החומר יחד עם הסופה של חומרים שונים- דבקים, אגרגטים, ועוד- המקנים לגרניט הפורצלן תכונות של עמידות בפני חום ובכלל. גרניט הפורצלן מאפשר גם הוא עיצובים ודגמים שונים, ונחשב לאיכותי; ולצד זאת ובהתאמה לכך, כולל עלויות גבוהות יותר ביחס לשיש אבן קיסר.

מה כדאי לקחת בחשבון בין שניהם?

בבחירה בין שיש אבן קיסר לגרניט פורצלן, יש להתחשב בפרמטרים הבאים:

  • העמידות הרצויה: האם מדובר בשיש למטבח, בחיפוי קירות או במילוי צורך אחר? יש לקחת בחשבון את מידת העמידות בפני חום ואת היציבות הנדרשת.
  • העיצוב הרצוי: יש לבחון את העיצוב הרצוי ואיזה מסוגי השיש עשוי לספק את הצרכים העיצוביים הללו.
  • התקציב המצוי: יש להבין מהי מסגרת התקציב הקיימת בשל פערי העלויות בין סוגי השיש, ובהתאם, לבחור את סוג השיש המתאים ביותר.